Disneyland v Paříži

Pařížský Disneyland vybudovaný v roce 1992 nabízí opravdu hodně, celodenní zábavu nejen pro děti, ale také pro dospělé děti, zkrátka pro všechny, kdo se rádi baví a hrají si. Disneyland vás přijde na celkem nemalé peníze, ať už se jedná o vstup, jídlo nebo suvenýry, ale za tu legraci to stojí.

Co zažijete v Disneylandu

Naprosto snová krajina, do detailu propracované stavby, růžové zámky, zkrátka pohádka kam se jen podíváš. Součástí komplexu jsou i vysoké hotely, přes 50 restaurací a obrovské centrum vybudované ve stylu starých pařížských tržnic, kde můžete nakupovat přímo z továrny. Disneyland tvoří tři části:

Vesnička Disneyland
Vesička zahrnuje 5 hotelů, restaurace, kluby a obchody.
Park Disneyland
Disneyland Park je to místo, kam jsou soustředěny všechny atrakce. Od hlavní brány vede Main Street, USA. Celý park je dále rozdělen na 4 tématické země:

  • Fantasyland,
  • Frontierland,
  • Adventureland,
  • Discoveryland.

Kolem parku jezdí vláček, kterým si zkrátíte cestu mezi jednotlivými atrakcemi. Každý den, přesně v 15 hodin vyráží na Main Street, USA velká přehlídka představující nejúspěšnější Disneyovky. Několikrát týdně zde probíhají ohňostroje a noční elektrické show.

Studia Walta Disneye
Studia, ilustrující jak se vytvářejí hrané i animované filmy a televizní pořady byla otevřena v březnu roku 2002.

Kde je Disneyland a jak se tam dostat

Disneyland se nachází asi 32 kilometrů východně od centra Paříže (jen asi 5 km od Pařížského předměstí).

Z Čech autem
Dálnice A4, úsek Reims – Paříž. Sjedete na výjezdu 14 (Sortie 14). Odbočka je označena obrázkem Mickeymouse. Tudy se dostanete k parku i hotelům. Jedině pokud jedete na ranč Davy Crockett, musíte odbočit už u výjezdu 13 (Sortie 13).
Z Čech vlakem
Do stanice Marne-la-Vallée Chessy, která je přímo před bránou jezdí vlaky TGV – z Lille, Lyonu, Bruselu či Londýna. Do těchto měst se dostanete snadno z Prahy vlakem Eurocity.
Z centra Paříže
Přímo k Disneylandu jede podzemní dráha RER, linka A4. Vystupujete ve stanici Marne-la-Vallée Chessy/Disneyland, přímo před parkem. Intervaly mezi vlaky jsou cca 15 minut.
Z letiště v Paříži
Z letiště Charles De Gaulle i z letiště Orly jezdí příhodně nazvaný autobus „Disneyland“. Vystoupujete v zastávce „Disneyland“, takže se opravdu nemůžete splést. Autobusy jezdí zhruba každých 45 minut, lístky se kupují přímo u řidiče.
alice-in-wonderland-486127_960_720

Ceny a vstupné do Disneylandu

Vstupné je jednoduché. Koupíte si vstupenku do parku a můžete chodit na všechny atrakce, nikde už neplatíte. Jednodenní vstupenka vás vyjde zhruba na 1000 – 1400 Kč. Vícedenní vstupenky jsou pak cenově zvýhodněné. Pokud budete bydlet v některém z hotelů v Disneylandu, vstupné už platit nebudete. Nicméně hotely jsou tu dost předražené.

Jídlo v parku už si samozřejmě platíte zvlášť a je poměrně drahé, takže pokud chcete ušetřit, zabalte si s sebou velkou svačinu.

Vstupné i ceny v restauracích se mění jak během roku, tak i během týdne. Nejdražší je Disneyland v červenci, srpnu a v období Vánoc, v pátek a sobotu. Nejlevněji je pak během týdne.

Fronty – tipy jak se jim vyhnout

Fronty jsou na Disneylandu ta stinná stránka, můžete čekat klidně přes půl hodiny a tím se rázem čas vyhrazený na zábavu dost zmenšuje.

  • Nejezděte v sezóně a o víkendu.
  • Ve tři hodiny odpoledne, v době velké přehlídky na Main Street se lidé soustředí na přehlídku a atrakce se uvolní.
  • Park se otevírá v devět ráno, snažte se dorazit před devátou a vrthnout do parku mezi prvními návštěvníky, když bude ještě relativně volno.
  • Využijte FastPass. U vybraných atrakcí najdete poblíž automat, do kterého vložíte kartičku (FastPass) a dostanete lísteček, kdy se máte vrátit (přibližně hodinový interval). Pak už čekáte jen pár minut. Karičku si vyzvednete při vstupu do Disneylandu, ale pozor, odpoledne už bývají rozebrané.

Kdy a na jak dlouho do Disneylandu

Počítejte s tím, že Disneyland je oblíbené centrum plné turistů. Zvláště v sezóně je tu víc než přelidněno. Budete dost chodit venku, takže byste si pro návštěvu měli vybrat teplé a slunečné dny. Na druhou stranu deštivé a větrné dny jsou jedny z mála, kdy se na atrakce snadno dostanete a 80 % atrakcí je pod střechou.

Disneyland je velký, za jeden den všechno nestihnete, zvlášť když si budete chtít některé atrakce zopakovat. Pokud si chcete Disneyland opravdu užít, je ideální doba zde strávená tak 2 až 3 dny.