Fontainebleau

Ile-de-France, okolí Paříže s nádhernou krajinou, skrývá skutečné architektonické poklady – zámky, zahrady a kostely.

Ať už se chtějí projet na koni, zajezdit si na kole, udělat si piknik nebo sbírat houby, jít na procházku nebo dokonce lézt po skalách, pro Pařížany je les Fontainebleau s vysokou a pořádně strmou skálou, který leží 60 kilometrů jižně od metropole, oblíbeným výletním cílem. Nekonečnou krajinou plnou dubů, buků a bříz, mezi písečnými dunami, kolem vršků a pastvin vede mnoho různých cest.

fontainebleau-726780_960_720

Nejlépe uděláte, když si v půvabném městečku Fontainebleau obstaráte v Office du tourisme turistickou mapu. Také si můžete půjčit kolo a poptat se, kde jsou v blízkém okolí pěkné hospůdky a eventuálně možnosti přenocování.

guard-563144_960_720Samozřejmě, že určitě musíte navštívit obdivuhodný zámek Fontainebleau uprostřed anglického parku, který navrhl André Le Notre. Do tohoto renesančního zámku postaveného za Františka I. (1515-1547) a Jindřicha II. (1547-1559) za přispění bezpočtu italských řemeslníků a umělců, se vchází skrze Dvůr bílého koně – Cour du Cheval Blanc, který je na památku rozloučení Napoleona s jeho armádou v roce 1814 rovněž nazýván Dvorem loučení – Cour des Adieux. V interiéru je nejkrásnější Galerie Františka I. s alegorickými malbami, girlandami s ovocem a květinami, bohatým štukováním a sochami a dále bohatě zdobený taneční sál. Jedná se o dvě mistrovské ukázky francouzské renesance italského původu.

Všichni králové se ve Fontainebleau cítili velice dobře a zámek stavebně upravovali: Kateřina Medicejská obývala celou řadu zdejších komnat, své pokoje si zde upravili i Marie Antoinetta a Ludvík XVI. Na tomto nádherném loveckém zámku uprostřed 25 000 hektarů lesa se často zdržovali i Napoleon a Josefína a před nimi také madame de Maintenon, milenka a pozdější druhá manželka Ludvíka XIV.

Budete-li mít dostatek času, zajeďte si pak ještě do Barbizonu na západním okraji lesa. V této kolonii umělců proslavené pod názvem „Barbizonská škola“ žili a pracovali kolem roku 1830 francouzský krajinář Théodore Rousseau, Camille Corot a Jean-Francois Millet. Ateliéry Rousseaua a Milleta jsou přístupné veřejnosti.

Uložit