Doprava v Paříži

Letiště
Do Paříže se dá letecky dostat na dvě letiště: Charles de Gaulle a Orly.
Metro
Hustá síť pařížského metra umožňuje levný a rychlý způsob dopravy po městě. Metro je v provozu přibližně od 5.30 hodin do půl jedné do rána a přesné časy jednotlivých tras jsou vyvěšeny na stanicích. Pařížské metro má přes 300 stanic a přepravuje přes 5 milionů cestujících denně. Je jednou z nejhustších dopravních sítí, ve špičce jezdí každých 45 vteřin. více o Pařížském metru »
RER
Ačkoli železniční síť RER (5h – půlnoc) není tak hustá jako metro, neboť ji tvoří jen čtyři linky, zasahuje až na předměstí. Jízdenky na metro platí na vlaky RER pouze v centrálních zónách (1 a 2). Jestliže cestujete dál, musíte si koupit zvláštní jízdenku RER.
train-352041_960_720
Autobusy
Autobusy jezdí zhruba od 6:30 hodin do 20:30 (některé i do půl jedné do rána). Grand Plan de Paris, který najdete na všech stanicích metra, znázorňuje všechny autobusové linky. Jízdenky na metro platí v zóně 1 a 2, ale nemůžete s nimi přestupovat z metra na autobus a opačně. Trasa linky je vyznačena na autobusové zastávce. více o pařížských autobusech »
Taxi
V Paříži se nachází 470 stanovišť taxíků a vůz taxislužby si můžete také přivolat z hotelu či z restaurace. Jízdné není předražené, ale vždy se přesvědčte, že taxikář zapne taxametr. Pokud máte zavazadla nebo nastupujete na hlavním nádraží, konečná suma bude vyšší než ta, kterou ukazuje taxametr. Někteří taxikáři nevezmou do vozu víc než tři cestující, aby nikdo neseděl vepředu.
Batobusy
Vodní autobusy jsou v provozu pouze od května do září. Šest zastávek se nachází v blízkosti hlavních turistických atrakcí, jako Eiffelovy věže, Louvru či Notre-Dame. Čluny vyplouvají každých 30 minut mezi 10. a 21. hodinou (v květnu do 19. h). Chystáte-li se batobus využít více než jednou denně, kupte si celodenní jízdenku.
subway-1566775_960_720
Jízda na kole
Ve městě s tak hustou dopravou se jízda na kole zdá čirým bláznovstvím, nicméně síť cyklistických tras se neustále rozšiřuje. V informačních kancelářích nebo v cyklistických prodejnách si obstarejte bezplatný plánek Pari á Vélo (Paříž na kole). Některé obchody půjčují kola zhruba od 14 eur na den.
Jízda na inlinech
Pařížané milují jízdu na inlinech a o víkendech tradičně zaplaví ulice v centru.
Paříž pěšky
Centrum Paříže je poměrně malé a od Vítězného oblouku k Bastile byste měli dojít za hodinku a něco. Kratší procházky skýtají příjemný způsob prohlídky města, avšak nezapomeňte občas vzhlédnout vzhůru na krásné budovy a dolů na již méně přitažlivý důkaz existence pařížských psů.