Eiffelova věž (Tour Eiffel)

Asi nejznámnějším monumetnem Paříže vůbec je 324 metrů vysoká Eiffelova věž Eiffelova postavená ze železa, přezdívaná „Železná dáma“ (La Dame de Fer). Nachází se na Champ de Mars na levém břehu řeky Seiny. Eiffelovu věž navštíví ročně přes 6 milionů návštěvníků.

Kudy nahoru

Věž je třípatrová, nahoru se dá dostat pěšky po schodech i výtahem. Schody vedou jen do druhého patra, výtahy z přízemí také do prvního a druhého patra, do třetího patra jede zase jiný výtah. Výtahy jsou celkem tři – ve východním, severním a západním pilíři.

První plošina (57 m)
Poskytuje audiovizuální muzeum ukazující stavbu a panoramatický výhled na Paříž, jsou zde restaurace.
Druhá plošina (115 m)
Jsou zde restaurace. Často je odtud lepší výhled než z vrcholu věže.
Třetí plošina (274 m)
Dostupná jen výtahem. Je zde bar. Při dobré viditelnosti je odtud vidět i katedrála v Chartres, až na vzdálenost 65 km.

Kromě Eiffelovy věže je krásný pohled na Paříž také od Sacré Coeur na kopci Montmartre. Pokud vás zajímá nejen pohled na Paříž, ale také na Eiffelovu věž, nejlepší pohled je od Pallais de Chaillot.

eiffelova-vez-cb

Eiffelovka v číslech

výška 324 metrů
schody 1652
hmotnost 7 000 tun
základna 125 × 125 metrů
povrch 200 000 m2
zatížení 4kg na 1cm2
vychýlení vrcholu max. 12cm
změna výšky max. 15cm

Historie Eiffelovy věže

Eiffelova věž byla navržena architektem Gustavem Eiffelem (mj. autorem Sochy svobody) na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy v roce 1889. V době vzniku byla nejvyšší stavbou světa. Původně byla věž postavena pouze na období 20 let. Mezitím získala ale svůj význam jako meteorologická stanice, proto zůstala zachována. Později se stala věž také centrem letového provozu a rozhlasového a televizního vysílání.

Původně se věž pařížanům nelíbila, byla považována za ošklivé mostrum, architekti, spisovatelé a další umělci (Maupassant, Dumas ml., Gounod) se spojili v akci „300″ za odstranění monstra. Roku 1909 měla být věž zbourána z důvodu prošlé koncese. Počátkem 20. století se ale začala objevovat na obrazech (Pissaro, Utrillo, Seurat, Delaunay) a začali ji oslavovat i básníci (Cocteau, Apollinaire).

V roce 1923 byla Antoinem Bourdellem pod Eiffelovu věž umístěna busta Eiffela, jako ocenění za jeho práci.

Praktické informace

  • Kudy na Eiffelovku: stanice metra 6 – Passy.
  • Vstupné: pěšky (1. a 2. patro) 3,80 €, výtah 1. patro 4,20 €, výtah 2. patro 7,70 €, výtah 3. patro 11,00 €.
  • Nejlepší výhled: hodinu před západem slunce je nejlepší světlo.