Autobusová doprava v Paříži

Pařížské metro je sice pro dopravu jednoduché, rychlé a spolehlivé, stejně dobré jsou ale i pařížské autobusy. Pokud jste v Paříži na dovolené, určitě na autobusech oceníte hlavně to, že se můžete dívat kolem sebe a poznávat Paříž i touto cestou.

Většina autobusů jezdí přibližně od 7.00 do 20.30, některé až do 0.30. V neděli a ve svátek asi polovina autobusů vůbec nejezdí.

Jízdenky

Stejně jako v metru fungují v autobusech jak časové jízdenky, tak jízdenky v balíčcích po 10 kusech (carnet) i jednotlivé jízdenky. Ty můžete kromě stanic metra a autobusových nádraží koupit přímo u řidiče.

Orientace v síti autobusů

V informačním centru, ve stanicích metra a na autobusových nádražích si vyzvednete plánek všech tras městské dopravy (včetně metra a RER). Nejlepší je Grand plan de Paris

Jízda autobusem

Pokud chcete vystoupit, musíte před zastávkou dát znamení řidiči – stisknete červené tlačítko a rozsvítí se nápis arrêt demandé.

Noční autobusy (Noctambus)

V Paříži jezdí 18 linek nočních autobusů od 1.00 do 5.30. Trasy spojují place de Châtelet (poblíž Hôtel de Ville) a předměstské části Paříže. V neděli jsou noční autobusy omezeny.

Balabus

Balabus je speciální linka autobusu určená pro turisty. Projíždí v neděli a ve svátek od 13.30 do 20.00 kolem hlavních Pařížských památek od Grande Arche de La Défense po Gare de Lyon. Platí zde normální jízdenky, zastávky jsou označené „Balabus“.