Pařížské metro a RER

RER (Réseau express regional) jsou expresní tratě, které spojují předměstí Paříže s centrem. Doprava metrem v kombinaci s RER je považována za nejjednodušší způsob, jak se dostat v Paříži z místa na místo.

Metro jezdí od 5.30 do 0.30, RER od 5.00 do 24.00. Ve špičce každých 45 vteřin. Metro má 14 linek a 300 stanic a v Paříži prý neexistuje místo, které by od některé ze stanic bylo vzdálené více než 600 metrů.

Lístky na metro

Abyste se dostali do metra, budete potřebovat lístek. Ten pak strčíte při vstupu do prostor metra do turniketu, který vám následně uvolní cestu. Lístky koupíte ve stanicích metra – buď je tam přímo prodávají nebo jsou tam automaty. Trochu nepříjemné může být, že lidé ani automaty většinou neumí jinak než francouzsky.

Orientace v metru a přestupování

U informačního okénka ve většině stanic dostanete zdarma mapku metra, ta kromě metra a RER obsahuje i autobusové linky. Pařížské metro je o hodně složitější než to, na které jste možná zvyklí z Prahy. Je tu více stanic a spousta možností přestupu. Nicméně jen co se jednou dvakrát svezete, zjistíte, že je to celkem jednoduché.

Na informačních hodinách uvidíte nejen kdy přijíždí příští metro, ale také kdy přijede další metro po něm.

Přestupování je v metru celkem nepříjemné, cesty jsou dlouhé a většinou to obnáší dost schodů (nejezdících).

Ve většině stanic najdete automaty na nápoje i sušenky.

Jízda metrem

Metro se neotevírá samo, musíte zatáhnout za takovou kliku. U dveří metra bývají po obou stranách sklápějící sedačky. Pokud je metro narvané, je běžné, že Francouzi sedící na těchto sedačkách (mladí i starší) si stoupnou, aby tak uvolnili prostor. Možná se na vás i budou divně dívat, pokud zůstanete sedět.